Znáte nejčastější druh demence? Seznamte se s ní: Projevuje se tím, že vám mizí pamět. Nejčastější demence totiž způsobuje odumírání mozkových buněk z neznámých příčin a znáte ji pod jménem Alzheimerova choroba. Projevuje se zhoršením krátkodobé paměti, špatným vyjadřováním či špatnou časovou a prostorovou orientací. Rozvíjí se plíživě, leckdy 10-15let a lék na ni budete hledat marně. Chybí i systematický plán prevence. Pojďme se podívat, co je podstatou této obávané nemoci a hlavně na to, jak můžete pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby snížit.
Jo a též si projdeme, jak se léčí či zdali se vůbec v současnosti léčí.
Neurodegenerativní onemocnění projevující se ztrátou mozkových buněk a hromaděním tzv. „mozkového odpadu“ v podobě amyloidních plaků. Alzheimerova choroba na vás neskočí ze dne na den jako viroza, ale má svá často letitá stádia vývoje:
Rané stadium Alzheimera zpravidla nepoznáte vy, ale na vás ho poznají vaší blízcí. Projevuje se obtížnějším dorozumíváním, zapomínáním, zvýšenou vztahovačností, popíráním problémů a poruchy paměti, dezorientací v čase, blouděním na známých místech, obtížným rozhodováním a bezradností. Přidávat se může deprese či vyšší sebestřednost..
Ve středním stádiu rozvoje Alzheimerovy poruchy ztrácíte soudnost, prohlubují se změny vaší osobnosti, ztrácíte soběstačnost co se týče nakupování, vaření, pravidelné hygieny a oblékání. Na psychické úrovni můžete začít trpět bludy.
Zde nerozeznáváte blízké, máte poruchy příjmu potravy, nejste schopni souvislého mluveného projevu, chůze vám dělá potíže, trpíte poruchami vylučování moči a stolice... Pokračuje tělesné a duševní chátrání, následuje smrt.
Vše co bylo blízké či snadné je najednou tak daleko...
Pokud máte v rodině Alzheimerovu chorobu v přímé linii, máte vysokou pravděpodobnost vzniku této choroby. A to zpravidla ještě před 60.rokem. Pravděpodobně totiž máte mutace v těchto genech: APP, TAU presenilin ad.
85-90% všech případů se ale začíná rozvíjet mezi 60.-70.rokem života. A to z jiných příčin, než že byste měli genetickou predispozici.
Které jsou spouštěči rozvoje Alzheimerovy choroby?
Spíše než k jednomu „viníku- spouštěči“ se přikláníme ke společnému působení několika rizikových faktorů jako jsou:
Všechny tyto faktory ve finále vedou k hromadění amyloidu beta, protože pokud jste postiženi výše uvedenými faktory, tak tzv. „mozkový odpad“ se vám tvoří ve vysoké míře, odbouráváte jej pomaleji než normálně a tak se vám v mozku hromadí vytvářené plaky. Ty se hromadí především v centru paměti (hipokampu) a mozkové kůře.
A mimo jiné zároveň degenerují cholinergní centra v mozku.
Bohužel, na rozdíl od prevence kardiovaskulárních onemocnění, tak o prevenci neurodegenerativních onemocnění se lékaři téměř nic neučí.
Preventivně vám poradí abyste mozek trénovali, luštili křižovky či se učili v pozdním věku cizí jazyk. Jenže to je zoufale málo. Protože na mozku jste závislí, měli byste o něj pečovat.
Jak tedy konkrétně pečovat o mozek tak, abyste minimalizovali vznik a rozvoj Alzheimerovy choroby?
Pokud už trpíte Alzheimerovou nemocí, lékař vám nejspíš předepíše jen léky na prokrvení a podporu tvorby aetylcholinu.
Žádné léky, které by vás vyléčili, totiž lékaři na Alzheimerovu chorobu nemají.
A právě z tohoto důvodu se vám více než vyplatí pečovat preventivně o svůj mozek.